Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Brother Islands

5 października 2012, godz. 08:00 - 12 października 2012, godz. 17:00

pln4000

Brother Islands polozone sa 7 godzin rejsu na wschod od Safagi i sa zdecydowanie najlepszym nurkowiskiem
Morza Czerwonego. W corocznych rankingach Brothers plasuja sie w pierwszej piatce najatrakcyjniejszych
miejsc nurkowych na swiecie! Trasa moze byc realizowana z Hurghady badz Marsa Alam i skupia sie przede wszystkich na nurkowaniach wokol wysp z dodaniem plytkich raf w pierwszym i ostatnim dniu safari.
Brother Islands oferuje nurkowania: na plateau, wzdluz sciany oraz na wrakach. Jest to miejsce o niezaprzeczalnie najbogatszym zyciu morskim rozpoczynajac od pieknych korali twardych i miekkich z
cala plejada gatunkow ryb rafowych po najwieksze okazy tego akwenu.

PREZENTACJA ŁODZI
Specyfikacja techniczna:
Rok wykonania 2003
Długość 31 m
Szerokość 7,75 m
Ilość osób 12 podwójnych kabin z osobnymi łóżkami, klimatyzacją i lodówką
Zbiorniki wodne 18 ton
Silniki 2 x 750 HP MTU
Generatory: 2 x 45 kW
Kompresory: 2 x BAUER Mariner
Butle 12 l aluminiowe DIN/INT
Zodiaki: 2 x z zewnętrznymi silnikami
Bezpieczeństwo Łodzie ratunkowe, kamizelki ratunkowe, tlen, zestaw pierwszej pomocy
Nitrox: Nitrox Membrane (under deck)
Komunikacja: VHF, DSC (Area I and II), Satellite EPIRB, telefon satelitarny
PRZYKŁADOWE MIEJSCA NURKOWE:
Wrak Salem Express
Prom przewożący pielgrzymów wracających z Mekki, zatopiony w 1991 po uderzeniu w rafę nocą. 300 ofiar jednej z największych tragedii naszych czasów. Wrak jest bardzo słabo zarośnięty i wiele ryb zajęło go jako swoją rezydencję. Wielu nurków unika tego miejsca, zważając na jego posępny charakter Panorama Reef Jedno z najpiękniejszych miejsc nurkowych M.Czerwonego. Ulubione miejsce fotografów zajmujących się koloniami ukwiałów których potężne kolonie zasiedlają stoki raf. Sam jej blok – na planie elipsy jest dość osobliwą formacją wznoszącą się wprost z morskich otchłani (głębokość morza wokół dochodzi do 460m!). Zwieńczą go pod wodą po obu końcach podwodne plateau. Nurkuje się tutaj zwykle wykonując nurkowania dryfowe zarówno po stronie północnej jaki południowej. Miejsce często nawiedzane przez duże ryby: rekiny szare, rafowe i młoty, napoleony, orlenie i delfiny. Bardzo charakterystycznym stworzeniem, które możemy tutaj spotkać jest żyjący tutaj żółw ze zdeformowaną skorupą. Warto tutaj wykonać całą serię nurkowań, aby dobrze poznać to miejsce, jego mieszkańców i pojawiających się z głębin gości. Należy pamiętać jednak, ze silne prądy ograniczają czasem możliwość nurkowania..

Abu Gafan
Prawdopodobnie najlepsze miejsce nurkowe w okolicach Safagi, 300-metrowa wąska bariera o cechach ‘plateau’ na północnym i południowym końcu. Znakomita ściana do nurkowania z miękkimi i czarnymi koralami oraz wielkimi gorgoniami. Częstymi bywalcami są karanksy (jackfish), barakudy, rekiny rafowe i czasami rekin młot.

Elphinstone
Rafa Elphinstone, o stromych, głęboko opadających ścianach pokrytych miękkimi koralami, oferuje przez większą część roku spotkania z żarłaczami szarymi krążącymi nad plateau, a nawet z żarłaczami białopłetwymi.

Brother Islands
Należy niewątpliwie do najciekawszych miejsc nurkowych na świecie. Wynurzające się stromo z dużej głębokości dwie małe wyspy – Big Brother (Wielki Brat) i Little Brother (Mały Brat) – leżą samotnie na otwartym morzu. Na południowej stronie wyspy Little Brother spotkamy wspaniałą stromą ścianę, na której
znajdują się ogromne gorgonie, bujne koralowce miękkie oraz niezliczone koralowce kamienne, które razem z innymi zwierzętami tworzą zapierające dech w piersiach bogactwo kształtów i feerię barw. W dole rafa ginie w bezkresnym, ciemnym błękicie. Strona wschodnia jest bardziej surowa i przepływa wzdłuż niej zazwyczaj silniejszy prąd, dominują tu ogromne gorgonie, wyciągające swoje wachlarze daleko w swobodną toń. Stronę tę wyraźnie preferują również rekiny, spotkania z nimi są tu dość regularne, a od czasu do czasu obserwuje się nawet rekiny młoty.Około kilometr na północ od Little Brother leży Big Brother. Po stronie zachodniej, mniej więcej w połowie wyspy, znajduje się latarnia morska.
Po północnej stronie Big Brother na stromym zboczu rafy leży stępką do dołu duży wrak. Część dziobowa
spoczywa na głębokości 10 m, zaś rufa sięga na głębokość ponad 70 m. W górnej części rafy leżą duże żelazne koła, stale otoczone stadami papużaków i stanowiące ulubiony motyw fotograficzny. O wraku tym, którego wiek szacuje się na około 80 lat nie wiadomo nic bliższego. Wrak ten jest na tyle atrakcyjny, by
schodzić do niego kilkakrotnie. Na północ od mola spoczywa drugi wrak AIDA II. Jest to transportowiec z 1957 roku o długości 82 metrów. Wrak ten jest przepięknie porośnięty i niewątpliwie wart obejrzenia.

Powyższe miejsca nurkowe mogą ulec zmianom ze względu na miejscowość wypłynięcia łodzi (Safaga lub
Marsa El Alam). Każda zmiana będzie sygnalizowana/konsultowana na bieżąco z uczestnikami safari.

Termin: 05 – 12 październik 2012
Cena: 800 EUR + 1500 (przelot)

Szczegóły

Start:
5 października 2012, godz. 08:00
Koniec:
12 października 2012, godz. 17:00
Koszt:
pln4000
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Organizator

Centrum Nurkowe Dekompresja
Telefon:
668-630-646 / 603-632-807
Adres e-mail:
piotr@dekompresja.eu / prosport@plusnet.pl
Strona internetowa:
dekompresja.eu

Miejsce wydarzenia

Brother Islands
Brother Islands Egipt + Google Map
%d bloggers like this: